Ora de Turism
  • Acasă
  • CĂLĂTORIE
    • România
    • Europa
    • Africa
    • Asia
  • CAZARE
    • România
    • Europa
    • Africa
    • Asia
  • BAR
    • România
    • Europa
    • Africa
    • Asia
  • RESTAURANT
    • România
    • Europa
    • Africa
    • Asia
  • MUNTE
  • CONCERT
  • INTERVIU
  • EVENIMENT
  • EDITORIAL
  • COMUNICAT DE PRESĂ
  • CONTACT
Home#CAZARERomânia

România

Casa Florea, Poiana Stampei, jud. Suceava. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Casa Florea, Poiana Stampei

September 7, 2014 Grig Bute afișări

În spațiul de astăzi al rubricii, cazăm un mic proiect agroturistic de extindere și modernizare finanțat printr-un program european cu buget 100% nerambursabil care n-a rămas îngropat în mormanul dosarelor de aplicare, ci, incredibil, a […]

Pensiunea Perla Călimanilor, Gura Haitii, jud. Suceava. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Pensiunea Perla Călimanilor, Gura Haitii

August 31, 2014 Grig Bute afișări

Săptămîna asta sîntem oaspeții pensiunii Perla Călimanilor a soților Traian și Rodica Dăscălița din Gura Haitii, familia bucovineană care, din 1997, anul disponibilizării de la Exploatarea Minieră Călimani, a deschis larg ușa casei și s-a […]

Camping Rockstadt Extreme Fest, Rîșnov. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Camping Rockstadt Extreme Fest, Rîșnov

August 24, 2014 Grig Bute afișări

În episodul de astăzi al serialului de cazări la mare înălțime, vă prezint o destinație specială, ultrasezonieră: un camping rîșnovean care există doar cîteva zile pe an, pe durata Rockstadt Extreme Fest. Pînă la ediția […]

Cabana Roza Vînturilor, Masivul Călimani. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Cabana Roza Vînturilor, Călimani

August 17, 2014 Grig Bute afișări

Pentru cîteva săptămîni, miniserialul cu hosteluri intră în vacanță; în midseason, revenim la programul obișnuit de cabane și pensiuni montane. În episodul de astăzi facem cunoștință cu Cabana Roza Vînturilor, singurul spațiu de cazare din […]

Hostel Strong, Alba Iulia. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Strong Hostel, Alba Iulia

August 10, 2014 Grig Bute afișări

Locul: M-am cazat la Strong Hostel într-o după-amiază toridă de august, fix acum un an, cu vreo cîteva zile înainte de FînFest-ul de la Roșia Montană, a cărui ediție 2014 începe lunea viitoare. Dacă vrei […]

Explorers Hostel, București. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Explorers Hostel, București

August 3, 2014 Grig Bute afișări

Locul: La vreo cîteva sute de metri de la ieșirea din Cișmigiu spre Știrbei Vodă, într-o casă veche de pe strada Luigi Cazzavillan, la numărul 21, s-a deschis, prin mai 2012, un autodeclarat hostel al […]

Burg Hostel, Sighișoara. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Burg Hostel, Sighișoara

July 27, 2014 Grig Bute afișări

Locul: Burg Hostel ar fi putut fi* o sugestie de cazare pentru backpacker-ii care vor să ajungă, în week-end, la Festivalul Medieval de la Sighișoara: e poziționat ideal, pe strada Bastionului (cea care urcă spre […]

Hostel Eol 777, Constanța. FOTO: hostelmix.ro
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Hostel Eol 777, Constanța

July 20, 2014 Grig Bute afișări

Am făcut greșeala să vreau brusc, vineri seară, un pat la hostelul Eol 777 din Constanța. Nu chiar pentru atunci, pentru a doua zi, sîmbătă. Vocea care mi-a răspuns la telefon (bărbat, ton grav, ușor […]

Pura Vida Hostel, Vama Veche. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Pura Vida Hostel, Vama Veche

July 14, 2014 Grig Bute afișări

Locul: Cum vii de la Bibi, după ce treci de cîrciuma lui Șoni, imediat pe stînga, pe locul unde de-a lungul timpului au funcționat, cu intermitențe, un aprozar și un băruleț frecventat de o minoritate […]

Casa Bucovineană, Iași. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la joasă înălțime. „Hostel” Casa Bucovineană, Iași

July 6, 2014 Grig Bute afișări

Atunci cînd nu le este complet necunoscută, pentru ieșeni noțiunea de hostel înseamnă cu totul altceva, conform unei interpretări foarte proprii și personale. După ce am făcut o excursie pînă la marginea orașului, la Hostel Păcurari, care […]

Posts pagination

« 1 … 11 12 13 … 20 »

Găsește cazarea preferată

Destination

Check-in date

Check-out date

Booking.com

Foto

  • Terasa La Tei, Predeal. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Conferința ”Prahova. Regina vacanțelor tale”, TTR 2026, Romexpo. FOTO: Ovidiu Oprea, APDT Prahova
  • Hanul Domnitorilor, Predeal. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Magnolia Beach Bar, Lichadonisia, Grecia. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Club Log Out, Baia Mare. FOTO: Ora de Turism + DALL·E 3 / OpenAI
  • Refugiul Călțun, Masivul Făgăraș. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Nicosia de Nord / Lefkoșa, Republica Turcă a Ciprului de Nord. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Afiș TTR 2026. FOTO: Romexpo
  • Ouzeria Anatoli bar, Skopelos, Grecia. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Mariusz Kozłowski, CEO Paralela45. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Dan Zaharia, Rockstadt. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Cetatea Neamț, Tîrgu Neamț. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Scârț Pub, Timișoara. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Arena Platoș, Păltiniș. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Gent, Belgia. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Bîlea Lac, masivul Făgăraș. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Mali Kalemegdan, Belgrad, Serbia. FOTO: Grig Bute (Ora de Turism)
  • Grand Hotel Balvanyos, jud. Covasna. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Carlota Braun music bar and hostel, Granada. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Royal Armouries Museum, Leeds. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
  • Muzeul BNR, București. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism

Video

Social Media

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok

Urmărește-ne acum și pe Facebook

PARTENERI

 

 

EDITORIAL

Ghid în autocar. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#EDITORIAL

Cum salvăm turismul românesc?

May 7, 2020 afișări

A trecut Paștele, a trecut 1 Mai, au trecut pe lîngă buzunarele operatorilor și toate încasările începutului de sezon în turism, domeniul economic cel mai grav afectat, primul închis de pandemie și, cel mai probabil, […]

Recomandări

  • Prestige Deluxe Hotel Aquapark Club, Nisipurile de Aur, Bulgaria. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
    IRI TRAVEL: Cum va arăta anul turistic 2025
    January 5, 2025 afișări
  • Nikitas Martigakis, Visit Ammouliani. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
    NIKITAS MARTIGAKIS, Visit Ammouliani: „Treaba noastră e să facem turism pe insulă”
    September 27, 2019 afișări
  • Solid Rock Café, Glasgow. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
    Baruri europene: Solid Rock Café, Glasgow
    December 20, 2015 afișări
  • La Jeg pub, București. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
    La Jeg, legenda încă vie a Leului
    June 17, 2012 afișări
  • Herculaneum, Ercolano. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
    City Broke: Herculaneum
    December 6, 2019 afișări
  • HVD Reina del Mar resort, Obzor, Bulgaria. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
    Spații de cazare la mare înălțime. Reina del Mar, Obzor, Bulgaria
    May 29, 2025 afișări
Călătorie
Pietonala Knez Mihailova, Belgrad, Serbia. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CĂLĂTORIE

Belgrad. Piesă în trei acte, cu final fericit

February 11, 2011 afișări

Sosirea “Grig, we‘re entering Belgrade! Finally…“. E o după-amiază înnorată; imagini ușor estompate se derulează pe geamurile ude ale vagonului. Vin de la Ljubljana cu InterCity-ul MV 415 și cel care tocmai a pronunțat ușurat […]

Cazare
Egali Hostel, Dublin. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CAZARE

Spații de cazare la mare înălțime. Egali Hostel, Dublin

January 21, 2018 afișări

Casa noastră, a celor trei români turiști de week-end în Dublin, a fost, pentru o noapte, Egali, un hostel aflat la cîteva minute de mers pe jos de stația de pe bulevardul central O‘Connell în […]

Bar
Winebar-ul Cantinetta Mava, Penne, Italia. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#BAR

Baruri europene: Cantinetta Mavà, Penne

August 15, 2024 afișări

Eram în Penne, orășelul italian din provincia Abbruzo care arată ca un muzeu al arhitecturii în aer liber, oaspetele lui Liviu, fost coleg de școală și bun prieten încă din copilărie, al Semidei, soția sa, […]

Restaurant
Berăria 700, Timișoara. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#RESTAURANT

Restaurante europene: Cîrciumile din Timișoara

April 8, 2023 afișări

Dacă ajungi anul ăsta prin Timișoara, pentru vreunul dintre evenimentele din programul Capitalei Europene a Culturii, și te ia foamea, pe lîngă pleșcavița sau burek-ul alternativei street food, există mereu opțiunea slow food a vreunuia dintre restaurantele orașului. O adevărată […]

Concert
Rockstadt Extreme Fest 11, 30 iulie - 3 august 2025, Râșnov. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#CONCERT

Un costarican, la Rockstadt Extreme Fest Rîșnov: „E un loc nemaipomenit, oamenii sînt foarte amabili… Un festival grozav“

August 6, 2025 afișări

Rockstadt Extreme Fest XI, 30 iulie – 3 august, Rîșnov. Cinci zile de concerte de rock dur – mai exact, 60 de ore de live show, între 13,40 și 2,35; 101 trupe, de la Obituary […]

Interviu
Mihai Jurca, director executiv Visit Oradea. FOTO: Grig Bute, Ora de Turism
#INTERVIU

MIHAI JURCA, Visit Oradea: „Scopul nostru e de a atinge pragul de 300-350 de mii de turiști anual; vrem să ajungem în Top 5 Orașe turistice din România”

July 13, 2018 afișări

Oradea, orașul românesc cu cea mai mare densitate de clădiri cu valoare arhitectonică și istorică, a crescut foarte mult în ultima vreme, din punct de vedere turistic și nu numai, creînd un model de dezvoltare […]

  • CĂLĂTORIE
  • CAZARE
  • BAR
  • RESTAURANT
  • MUNTE
  • CONCERT
  • INTERVIU
  • EVENIMENT
  • EDITORIAL
  • COMUNICAT DE PRESĂ
  • CONTACT

© Ora de Turism - www.otur.ro - 2005-2026 | Toate drepturile rezervate